Інтерв’ю для Радіо 10 про допомогу, що була надана румунським народом Україні та українським біженцям під час війни

Радіо 10 Чернівці.

Днями нам вдалося поспілкуватися про детальну підтримку України з боку Румунії. Нижче публікуємо розшифровку нашої розмови із Marin Gherman

Україна переможе, бо з Україною світ. Ми щоденно розповідаємо про підтримку нашої країни урядими США, Британії, Польщі, Естонії, Литви, Латвії та багатьох інших країн.

З великою радістю зустрічаємо повідомлення і від світових зірок. Хтось із них влаштовує благодійні концерти, хтось продає свої автівки для того аби передати кошти українським біженцям.

Про те, для того, аби осягнути рівень цієї підтримки – потрібно зупинятися детальніше на допомозі кожної з країн.

Зокрема нам на Буковині не потрібно далеко ходити. Поруч з нами наша сусідка і, як ми вже розуміємо, надійний партнер Румунія.

Чи є такий всплеск допомоги у війні України проти російських окупантів якимось феноменом ми запитали в Маріна Германа. Він є головою Громадської Організації Медіа Центр BucPress, яка займається захистом прав журналістів та організовує різноманітні науково-аналітичні заходи заради зміцнення дружніх відносин між Україною, Румунією та Молдовою.

Марін Герман – По перше, це не зовсім феномен, адже Румунія підтримує Україну, як у цій війн такі і раніше під час анексії Криму російською федерацією, а також під час бойових дій на Донбасі. Тут варто відзначити, що Румунія це перша країна, яка ратифікувала асоціацію України з ЄС, це одна з перших країн, яка засудила російську агресію у 2014 році і це країна, яка поруч із Польщею (з моєї точки зору) найбільше підтримує Україну зараз в різних контекстах.

Але ж пропаганда кремля нам розказувала інше.

Марін Герман – Звичайно, що довгий час Україні та Румунії закидували протиріччя, розбрат. В інтересах Москви, в першу чергу, те щоб Україна пересварилася з усіма західними сусідами, щоб вона не мала конструктивних відносин з країнами Європейського Союзу та НАТО. І досить багато наративів та фейків ми бачили у ЗМІ російської федерації та засобів масової інформації, що так чи інакше пов’язані із москвою. Писали про те, що Україна має ворогів (Румунія, Польща). І зараз ми бачимо багато фейків, що Україну хочуть окупувати західні країни. Це все було зроблено для того, щоб українців підготувати до іншого сценарію, ніж зближення між Україною та країнами Західного Світу.

Якою є підтримка Румунії на сьогоднішній день?

Марін Герман – Зараз ми бачимо різноманітну підтримку Румунії для України. В першу чергу це підтримка біженців. І ця підтримка є досить суттєвою. Були створені всі умови, аби українці себе добре почували на території Румунії. Створені були не тільки державні табори для біженців, але і була мобілізована вся сила громадянського суспільства та різних громадських організацій для того щоб українці отримали необхідну медичну, особисту, психологічну, отримували харчування та мали де жити.

Я особисто спілкувався з сотнями біженців (з України) і допомагав, оскільки була потреба в перекладачах. Також допомагав із документами, оскільки багато хто приїхав без документів, або не мав усіх необхідних документів. Особисто я спілкувався із людиною, яка втікла із зони бойових дій в одеській області. Це мама, яка приїхала з дитиною на руках і мала лишень довідку про народження, яка видана пологовим будинком. І таких випадків було досить багато. І таких складнощей було багато. Ситуації вимагали, як перекладацьких так і дипломатичних зусиль.

Окрім допомоги із біженцями слід відзначити ще надання допомоги Україні гуманітарних вантажів: ліки, продукти харчування і ряд іншого, які були передані на територію Одеської, Чернівецької та Закарпатської областей, а згодом переправлені далі для Київщини, Харківщини, для Збройних Сил України, для цивільного населення, яке потерпало від збройної агресії російської федерації.

Наскільки складно було організувати подібну допомогу?

Марін Герман – Особливо непростим завданням було питання логістики і можливості передати вантажі. Оскільки ніяких каналів і розуміння на початках війни не було. Про те завдяки волонтерам та представникам сторін вдалося налагодити постачання. Тут велику роль зіграли представники румунської національної меншини, які добре володіли і українською і румунською мовами. Вони могли дуже швидко і без проблем брати участь у переговорному процесі для створення центрів щодо надання допомоги. Було створено спочатку центр отримання допомоги у місті Сірет, потім у Бухаресті, Констанці.

До мене зверталися люди з усієї Румунії і питалися, яким чином допомогти. Кому передати ліки, кому передати гроші. Тобто це був величезний пласт роботи (часто невидимий). Тому, що видима частина, це коли розвантажували вантажівки на території Чернівецької області. Але вся ця робота, яка була зроблена до отримання вантажу на території Чернівецької чи Закарпатської області, вона була видима тільки на території Румунії. Тому це величезний пласт роботи громадянського суспільства, волонтерів, спонсорів, людей, які віддали останню копійку громадським організаціям для того, щоб вони могли закупити їжу, подушки, ліжка і все те, що було необхідним.

Чи обмежилася підтримка Румунії тільки в гуманітарній сфері чи допомагає наша сусідка протидіяти окупантам?

Марін Герман – Так само варто відзначити і військову підтримку з боку Румунії і це різного роду проекти щодо підтримки ЗСУ всім необхідним. Мова не тільки про зброю. Це і одяг для військовослужбовців, це різного роду техніка, дрони. В тому числі це допомога в галузі кібербезпеки. Румунія була серед країн НАТО, яка надавала консультації в рамках програми Cyber Security аби протидіяти атакам росії на критичну інфраструктуру в Україні.

Також варто нагадати і про те, що між урядами країн підписано минулого року догововір про військове співробітництво. Ці договори означають, що на території Румунії можуть бути розроблені разом з Україною нові види озброєння, на території Румунії існують всі правові підстави для надання консультацій та проведення навчань для українських військових, а також на території Румунії можуть бути відремонтовані старі види озброєння та техніка або надана нова техніка для потреб Збройних сил України. Це унікальний військовий договір, щодо співпраці у військовій та технічній сферах, чим на мою точку зору, варто пишатися дипломатам обох країн. Що цікаво про цей договір досить мало відомо в українському інформаційному просторі. Досить важливий і актуальний договір.

На сьогодні в України проблеми із можливістю використовувати власні морські порти, що ускладнює ситуацію з вивезенням товарів. Чи допомагає Румунія своїми портами у Чорному морі?

Марін Герман – Так само не варто забувати, що основною країною, яка забезпечує зараз транзит українських товарів у Європейський союз та інші країни світу є Румунія. Зараз посилено функціонує порт Констанца, який має вихід до Чорного моря.

І через нього щоденно відбувається експорт української продукції. Інакше кажучи зараз: Одеса обороняє світ від російської агресії, а Констанца функціонує замість неї.

І на сам кінець. Чому для Румунії так важливо аби Україна вистояла?

Марін Герман – Чому для Румунії так важливо аби Україна змогла вистояти у війні проти росії і відстояти демократичні права та свободи? Тут важливо відзначити те, що румунські політики і румунське суспільство розуміють, що після України наступною може стати Румунія. З країн Європейського союзу та НАТО найближче до конфлікту знаходиться Румунія. Тому боротьба України є де-факто боротьбою за стабільність регіону в цілому (у тому числі і для Румунії).

Тому варто зрозуміти, те що саме з 2014 року Румунія та румунське суспільство підтримувало ці намагання України забезпечити себе всім необхідним, щоб боротися із російською агресією. Саме тому Румунія тоді і зараз наголошувала на тому, що територіальна цілісність і суверенітет України є пріоритетом Румунії. Розвіюючи ці міфи нібито в Бухареста є якісь територіальні претензії до України.

Це все російські міфи і пропаганда, які були написані сценаристами в москві або пітері, щоб українське суспільство не довіряло Румунії і думало, що насправді ворог прийде із заходу, а він прийшов зі сходу.

Для Румунії так само важливо те, щоб українське суспільство було цілісним, щоб кордон між Україною та Румунією був стабільним. Щоб було якомога більше контактів між регіонами. Варто відзначити, що Румунія впродовж останніх років була посередником щодо втілення різних транскордонних проектів. У тому числі щодо відкриття нових пунктів пропуску, щодо підтримки громадянського суспільства, засобів масової інформації та інститутів культури.

Тобто ця боротьба за принципи демократії та цивілізованого співіснування є боротьбою і Румунії. Так само для Румунії важливо щоб Україна після закінчення війни могла стати повноправним членом європейського співтовариства. Аби змогла себе відбудувати, реконструювати, втілити необхідні реформи. Зробити все можливе щоби «Копенгагські критерії» для вступу у Європейський союз були в Україні домінантними, а це означає і реформи і подолання корупції та інших проблем.

Так само важливо для Румунії, щоб румунська громада відчувала себе в Україні добре, щоби всі права румунської спільноти були дотримані, в тому числі на освіту, на культуру, на виховання, доступ до інформації рідною мовою. А все це передбачено в рамках європейської інтеграції. Тому діалог між Україною та Румунією має вестися мовою європейських принципів. І все це звичайно, що не в інтересах москви і росії. І в подальшому, я споідваюся, що наші стосунки між країнами будуть тільки кращими, але для того спочатку треба відстояти ці принципи цивілізованого співіснування європейських держав.